nedyalka_gizdova.jpg

ДЪРЖАВЕН АРХИВ – ПАЗАРДЖИК

 

100 години от рождението на Недялка Гиздова

 

На 3 февр. 2022 г. се навършват 100 години от рождението на Недялка Гиздова – дългогодишен директор на Окръжен исторически музей – Пазарджик. Гиздова е активен участник в археологическия, обществения и културен живот на града и окръга.

През периода 1963-1984 г. Пазарджишки окръг се превръща в значим център за археологически проучвания, почти всички спасителни разкопки в региона са извършени под ръководството или с участието на Недялка Гиздова. Разкопани и проучени са 75 тракийски могили. За своята активна дейност в развитието на музейното дело в Пазарджишкия регион, научно-изследователската и проучвателската й дейност е многократно награждавана.

 

Недялка Василева Гиздова е родена в  Пазарджик на 3 февр. 1922 г. Баща й Васил Димитров Пунтев, родом от с. Калугерово, Пазарджишко е занаятчия, а майка й Мария Христова Пунтева, родом от с. Церово, Пазарджишко е домакиня и полска работничка. Средното си образование завършва в Пазарджишката девическа гимназия през 1941 г. От есента на същата година е студентка в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ – Историко-филологическия  факултет, специалност „История“. В началото на 1945 г. сключва брак с Цветан Димитров Гиздов – директор на Държавен архив – Пазарджик от 1969 до 1985 г. От брака им имат три деца – Елена, Димитър и Васил.

Nedyalka Gizdova Image001

Недялка Гиздова като студентка. 1941 г.

 След завършване на висшето си образование Гиздова работи няколко години като учителка по история и политическа просвета в родния си град. От 1952 до 1959 г. е старши уредник в Общия народен музей – Пазарджик. От 4 ян. 1960 г. е директор на музея.

Още в началото на своята кариера Гиздова проявява интерес и работи в областта на археологията. Първите разкопки и проучвания прави през 1957 г. съвместно със ст. н. с. Димитър Цончев от Пловдивския археологически музей на чашата на язовир Батак. През 1960 г. с проф. Тодор Герасимов от Археологическия институт и музей при Българска академия на науките (БАН) участва в разкопките на р. Тополница при с. Мухово, Пазарджишко, където са открити келтски селища.

Под ръководството на Димитър Цончев от 1961 г. Недялка Гиздова участва в разкопките на средновековната крепост „Цепина“ при село Дорково. По-късно този археологически обект е включен в Националната научно-изследователска програма „Родопи“ 1982 г. на БАН за проучване на материалната и духовна култура в Родопите през праисторическите и антични епохи. Проучването на крепостта „Цепина“ продължава повече от двадесет години. Направените изводи въз основа на писмени извори и от намерените при разкопките медни и железни предмети, монети, керамика и погребения са, че тук е съществувало тракийско селище. Освен проучването на тракийската култура е изяснен и произхода на българското родопско население, обитавало тези земи, неговата духовна и материална култура.

 

 Nedyalka Gizdova Image002

 

Част от научното съобщение на Недялка Гиздова по време на III международен конгрес по славянска археология в Братислава. 20 авг.-14 септ. 1975 г.

За крепостта „Цепина“ четем в научното съобщение на Недялка Гиздова, изнесено на III международен конгрес на славянска археология в град Братислава: „От направените археологически изследвания на крепостта се установи, че на това удобно стратегическо място е имало живот в продължение на много векове. Тук е съществувало значително тракийско селище. С установяване на славяните на Балканския полуостров, след VI в., целият Чепински край с Цепина били славянизирани. Тогава крепостта получила славянското си название. Намерените при разкопките материали, дадоха ценни данни за материалната и духовната култура на населението обитавало Цепина през ранновизантийската епоха, прехода към ранното средновековие и Първото българско царство“.

Гиздова участва и в археологическите проучвания на експедиция „Бесика 76“. Изследвани са много обекти. В местността „Алков камък“ при с. Костандово, Пазарджишко е открита тракийска крепост - селище, на което в продължение на десет години Гиздова прави разкопки и проучвания, съвместно със ст.н.с. Иван Панайотов от Института по тракология към БАН.

От 1976 до 1978 г. Гиздова ръководи разкопките на тракийския могилен некропол и на праисторическото селище в м. Бельовска кория при с. Калугерово - Пазарджишко, застрашени от унищожаване при строителството на автомагистрала „Тракия“ в този район. Проучването на селището продължава през 1981 г. заедно с проф. Кънчо Кънчев от БАН. Резултатите от проучванията са публикувани в специализирани издания и обобщени в излязлата от печат книга през 2000 г. „Калугерово – къснонеолитното селище и тракийския могилен некропол“.

Като директор на Исторически музей - Пазарджик от 1960 до 1983 г., Недялка Гиздова има трудната задача да организира изграждането, преместването и експонирането на материалите, както и откриването на новата сграда на музея през есента на 1980 г. с участието на Людмила Живкова. А след това полага огромни усилия за създаване на всички отдели, като организира и извършва много събирателска, научно-изследователска и техническа работа.

 Nedyalka Gizdova Image003

   Nedyalka Gizdova Image004     

Недялка Гиздова с колектива на музея и галерията в новата сграда. 8 май 1985 г.

На разкопките в местността „Бельовската кория“ край с. Калугерово. 1981 г.

 

С научни съобщения и доклади Н. Гиздова участва в Международни конгреси по славянска архeология и тракология, в конференции и научни сесии в страната и чужбина. Научните разработки са отпечатани в материалите на конгресите и конференциите, в Известия на археологическия институт при БАН – София, списание „Археология“, „Известия на музеите в Южна България“, сборник „Тракийски паметници“, „Родопски сборник“, „Славиеви гори“ и във вестници. Над осемдесет и пет са публикуваните материали на Недялка Гиздова – научни съобщения, статии, доклади и популярни статии. Много от тях имат научна стойност и значение, с което допринасят за развитието на археологическата наука в България.

 

Nedyalka Gizdova Image005

Nedyalka Gizdova Image006

Недялка и Цветан Гиздови в Градската градина в Пазарджик. 13 март 1980 г.

Заповед на кмета на Община Пазарджик за награждаване на Недялка Гиздова с почетния знак на града по повод 80-годишнината й, за принос в развитието на музейното дело.             20 март 2002 г.

 

Недялка Гиздова умира на 11 апр. 2013 г. в Пазарджик.

 

Архивните документи за личния фонд на Недялка Василева Гиздова са предадени в  Държавен архив - Пазарджик като нейно лично дарение. Те разкриват дейността й на историк, археолог-изследовател и общественик. Систематизирани са в 155 архивни единици за периода 1922-2002 г.  

 

Ивайло Арбалиев

Държавен архив – Пазарджик




Loading...