pmg20200923.jpg

 Профилирана математическа гимназия „Константин Величков“ -гр.Пазарджик, спечели финансиране по европейската програма „Еразъм+“, КД1, Образователна мобилност за граждани, сектор „Училищно образование“. Екип от седем учители работи по проект с име „Творчески подходи в преподаването“, който включват посещение на двуседмични структурирани курсове в три страни – Гърция, Испания, Италия. Обучението в чужбина е свързано с различни аспекти на творческата класна стая, като например създаване на филми и умения за развиване на истории в класната стая, използване на социални медии и уеб приложения, придобиване на меки умения и обучение, базирано на компетенции.

От остров Корфу, Гърция, наскоро се върнаха две от участничките,  Мирослава Такева-Ненчева и Димитрийка Боева, старши учители по английски език в гимназията, където осъществиха първата мобилност по проекта.

За читателите те отговориха на няколко въпроса, свързани с преживените две седмици на о.Корфу.

  1. Защо избрахте точно приложението на филмите в класната стая?

Д.Боева: Избрахме точно тази тема, защото създаването на видео и филми е още един подход да представим и окуражим креативността в класната стая. От една страна, учителската, за да може да я предадем, и от друга, ученическата. Филмите включват предварително проучване и разширяват общата култура на децата. Филмите предизвикват голям интерес, особено при тийнейджърите, заради мечтите и емоциите, които те преживяват на тази възраст, заради нуждата от модели за подражание, за да открият идентичността си и не на последно място заради посланията, които филмите предават, а филмите могат да имат изключително положително въздействие. По отношение на технологиите те са близки до децата.

М.Такева-Ненчева: В днешно време мобилните устройства са естествено продължение на ръцете на учениците, затова е по-добре да ги използваме, за да насърчим креативността им и да ги превърнем в създатели на филми, вместо да ги забраняваме в училищата. Така или иначе, учениците вече създават собствени видео истории в профилите си в социалните медии, затова смятам, че е логичният ход на събитията. Въвеждането на филми в класната стая е още един начин да свържем училището с реалния живот.

  1. Какво си взехте от курса?

Д.Боева: Лично за мен наученият урок от курса е огромното количество проучване, работа и хора зад целия „от процес до продукт“ във филмоправенето. Това е предизвикателен процес, който изисква качества като точност, общуване, лидерство, организация, политически знания, история, психология. Благодарение на Яковос Панагопулос, нашият учител, който е и професионален режисьор на филми, осъзнах, че ако някой иска да бъде успешен в тази сфера, то трябва да има професионално отношение.

М.Такева-Ненчева: Преди да посетя този курс, моето мислене беше по-скоро в посока да използвам филмите като начин да преподавам английска лексика и граматика, слушане с разбиране, говорене, в чисто езиков аспект. Но след като видях какво стои зад всичко това, смятам, че филмите са много повече от инструмент за преподаване и учене на език. Филмите развиват творческия потенциал на учениците, превръщат ги в създатели на съдържание, лидери, компютърни експерти. В крайна сметка не са ли това необходимите умения, за да сме успешни през 21 век?

  1. Какво ще запомните от остров Корфу?

Д.Боева: Изключително благодарна съм и щастлива, че имах възможността да посетя Корфу, особено в тази пандемична обстановка. За да отговоря на този въпрос, бих искала да направя връзка между обучителния курс и Корфу. Според мен има няколко общи неща, които качествените филми и Корфу имат – историята, невероятното местоположение, цветовете, талантливите хора и уникалния стил.

М.Такева-Ненчева:

Звукът на щурците, най-силният, който съм чувала в живота си. Нашата чаровна екскурзоводка ни обясни, че песните на щурците са най-силни през горещините, а когато утихнат, това означава, че лятото си е отишло. Открих, че освен великолепно място за почивка, Корфу може да бъде перфектното място да изучиш основите на правенето на филми.


pmg20200923a.jpg
pmg20200923b.jpg


Loading...