rekits20230927222.jpg

С пътуващ семинар на 5 и 6 октомври РЕКИЦ „Читалища“ – Пазарджик открива Читалищна година 2023-2024 в областта с темата „Читалищата – развиваща се добра практика за опазване живото наследство на България, с признание от ЮНЕСКО“. Домакин в първия ден - е читалище „Просвета-1911“ с. Розово, а във втория – Равногорското читалище „23-ти Април 1876 – 1909“.

Събитието среща разнопосочен интерес, заради широката обществена значимост на опазването на локалното нематериално културно наследство и заради ангажираността на гражданските и държавни институции със съхраняването и популяризирането му.

Програмата на семинара започва с церемония по откриване на новата Читалищна учебна година и награждаване за значим принос в опазването на нематериалното културно наследство на Регион Пазарджик, съобщи Радка Енчева-Кочева. Ще бъде представена темата „Дигитализация в читалищата и още нещо“ – от оператора, фотограф и университетски преподавател Валентин Благоев. Неговият фокус е върху използване на технологиите за документиране на нематериалното културно наследство и показване на тези, които го носят - за по-широко популяризиране на живото богатство на общностите и за проследяване на неговото развитие във времето.

Водещ опит представя читалището-домакин „Просвета-1911“, с председател Мария Млечкова. За годините от ратифициране на Конвенция 2003 от България през 2008 г. Време, в което читалището има изготвени две кандидатури за попълване на Националната листа на нематериалното културно наследство. И участва на Регионален етап по Системата „Живи човешки съкровища – България“ с проект „Розовска въртележка“ през 2008 г. и проект „Розовска сватба“ - през 2012 г. Като „Розовската въртележка“ стига до национална селекция.

А тази година, читалището в Розово представя област Пазарджик във Фотоконкурса „Wiki обича да опазва живото наследство на Европа“ със снимки от предаването на рецептата за приготвяне на традиционната розовска „траана“. По инициатива и с домакинство на читалищния секретар Васка Спасова, автор и на кандидатурите по „Живи човешки съкровища“.

Във втория ден, за това как се пази нематериалното културно наследство на Равногор, споделят от местното читалище „23-ти Април 1876 – 1909“ - председателят Елена Кисова и секретарят Мария Спасова. Със свои разкази и тези на хората от селото, с песните на читалищните самодейци, с демонстрация на изпълнение и дегустация на местни рецепти. Само двадесетина дни преди издание 2023 на популярния Празник на картофа - там, като генерална репетиция.

За ролята на читалищата в опазване на културното наследство по места, за наученото от този извор на народна мъдрост и знание, за вдъхновението да се пресъздава, такова богатство в художествени творби ще говори писателят Стоян Влахов.

Темата на семинара е част от Регионалната информационно-разяснителна кампания на РЕКИЦ „Читалища“ – Пазарджик, посветена на 20 годишнината на Конвенция 2003 на ЮНЕСКО за опазване на световното културно многообразие.

Снимките са на фотографа Валентин Благоев на розовски жени и девойки от пресъздаване на обичая правене на "траана "


rekits20230927222a.jpg


Loading...