tp_DSC_8710_1.jpg

На пресконференция, посветена на втория от приоритетите в програмата си за управлението на Община Пазарджик, кандидатът за кмет Тодор Попов се спря на предстоящото въвеждане на нова методика при определяне на такса смет. Той посочи три съществуващи варианта за определяне на такса смет, които са държавна политика и в момента се обсъждат.

„Вариант едно е сега действащата методика, при който всички, на базата на собствеността, която имаме, плащаме такса смет. Все още около 60% от такса се плаща от фирмите, а 40%, даже 35% - от хората. Т.е. много по-натоварени са юридическите лица. Веднага казвам, че е тази методика е несправедлива, защото е обвързана със собственост, а не с генерираните отпадъци. В един апартамент може да живее един човек, а може и да са пет и те генерират различно количество отпадък”. Това заяви Тодор Попов представяйки използваната в момента методика за определяне на такса смет.
Според втория вариант, обсъждан от законодателя, общините трябва да отчитат реално живеещите хора и на тази база се определя една такса на човек. „Третият вариант, който ми се вижда относително най-справедлив, е на брой население. Тук също е сложно, защото невинаги  може да се разбере точният брой реално живеещи, тъй като не всички може да са регистрирани, както и колко боклуци изхвърлят.

" Ако не догодина, то със сигурност следващата или по-следващата година предстои промяна в методиката. Тук няма непопулярна мярка, това е реалистична мярка. И трябва да сме готови за нея", отбеляза още Попов. От коментираните на държавно ниво 3 възможни варианта според него най-справедлив е този, при който  таксата ще се определя на принципа необходими разходи.

"Примерно около 15 млн.лв. необходими разходи, каквито са в момента нашите. Ние събираме около 11 млн. лв. От къде пари за инвестиции, камиони и техника? Трябва да събираме още 4млн. Няма откъде да дойдат, освен от нас. За мен относително най-справедливата, не най-справедливата методика, защото няма никъде абсолютно справедлива, е: необходими разходи, брой население, делиш  и на всеки един се определя размера. По този начин всички имаме еднаква солидарност.
При всички положения в следващите години, каквато и методология да се възприеме, ще има увеличение на таксата. И това трябва да се знае. Проблемът с боклука само в България е подценяван. Ако за имот в центъра на Пазарджик плащаш 300 лева, то в селата плащаш 30-40 лева. И от много, много време градът издържа селата.
Боклуците в Пазарджик всяка година се увеличават между 3000 и 6000 тона. Това недвусмислено означава, че повече консумираме и потребяваме. Както казах в началото, причините фирмите да не могат да се справят са дълбоки и комплексни. Не е само това, че работят по-лошо. Те работят по един и същ начин, защото това са им възможностите. Боклуците и другите фактори стават все повече и повече. И се иска вече промяна.
Аз никога през годините не съм казвал, че ще се намалява такса смет, а че ще се увеличава. Само че гледаме тези увеличения да са по-балансирани, ако са 100-200% хората ще спрат да плащат", поясни Попов.


Той бе категоричен, че такса смет в Пазарджик не е най-висока в нетно изражение. "Промилът няма значение. Важно е колко се плаща на месец. В големите градове е много повече, поради една проста причина - данъчните оценки там са два пъти по-високи. Несравнима е цената на една гарсониера в центъра на Пазарджик и в центъра на Пловдив. Колкото и да е нисък промила, плаща се поне път и половина  повече там,  а за София да не говорим", коментира още Тодор Попов.

КУПУВАНЕТО И ПРОДАВАНЕТО НА ГЛАСОВЕ СА ПРЕСТЪПЛЕНИЯ




Loading...