mihail_takev.jpg

160 години от рождението на адвоката, публициста и политик, министър и депутат Михаил Такев

Михаил Такев Юнаков е роден в Пещера в семейството на „пришълеца“ от Македония Таки Юнаков. За официална рождена дата на Такев е приета 10 март 1864 г. След началното си образование, получено в родния град, Такев учи в Пловдивската гимназия. Поради липса на средства прекъсва образованието си и става учител в Пещерското трикласно училище. От 1882 до 1886 г. учи във Военното училище в София. По време на Сръбско-българската война се включва като доброволец в 7-ми Преславски полк - участва в боевете за Пирот и е награден с „Кръст за храброст“. Участник е и в детронацията на княз Александър Батенберг през 1886 г., тогава Такев служи в Първа юнкерска рота. Разжалван е и лежи кратко в затвора, но е върнат като подпоручик във войската.

През 1890 г. е уволнен от армията заради подозрение, че е съучастник в заговора на Константин Паница срещу Стефан Стамболов. През същата година отива във Франция и записва юридически науки в Екс ан Прованс, по-късно се премества в Сорбоната, Париж.

Mihail Takev2

След дипломирането и завръщането си в България Михаил Такев започва адвокатска практика в Пазарджик, където е началото и на политическата му кариера. През 1896 г. заедно с Петко Каравелов и съмишленици основават Демократическата партия, в която Михаил Такев е водеща фигура до края на живота си. От тогава е и приятелството му с Алеко Константинов, който загива на 11 май 1897 г. - според официалата версия - от куршуми, предназначени за Такев.

Успехите на Михаил Такев в политиката се дължат в голяма степен на публицистичното и ораторското му майсторство. Доказателство за това са стотиците речи, произнесени на различни места в страната. Михаил Такев е сред създателите и редактор на вестниците „Лъча“ и „Прогрес“. През годините на политическа кариера сътрудничи на вестниците „Търновска конституция“, „Знаме“ на Г. Каравелов и „Пряпорец“, а в Пазарджик под негова редакция излиза демократическия в. „Глас“. Активно участва в македонското освободително движение като застава в защита на българското население в Македония, жертва на сръбски и гръцки посегателства във времето на Балканските войни.

Mihail Takev3

Михаил Такев е народен преставител в VIII, XI,XII, XIV, XV, XVI, XVII и XVIII Народни събрания. Бил е министър на вътрешните работи 1908-1910 г. в правителството на Александър Малинов, който на 22 септ. 1908 г. обявява независимостта на България. Заемал е постът министър на обществените сгради, пътищата и съобщенията. За кратко е доброволец участник в Балканската и Първата световни войни. След края на войната и разрухата в България, Такев търси отговорност и призовава за държавен съд на виновниците за националната катастрофа. Когато за втори път е министър на вътрешните работи през 1918 г. Михаил Такев спира със сила и проливане на кръв войнишко въстание известно като „радомирската революция“, оглавено от земеделеца Райко Даскалов. 

Mihail Takev4

 „Той е от малцината български общественици, които отиват сред народа не с мисълта да спечелят неговата бюлетина, а да дадат поне едно най-елементарно изложение на политическия катахезис, който изповядват. В такъв смисъл Такев е един от първите политически учители на българския народ, който неуморно из села и градове предаваше политическата азбука на населението...И сред бурята на политическия водовъртеж, който завъртя страната ни след войните, Михаил Такев падна убит. Такава е съдбата на всички големи политически личности у нас.“ (в. „Лъча“, 1940 г.)

На 24 ян. 1920 г. Михаил Такев е убит в Пещера с изстрел в сърцето от анархиста Георги Донски. Погребан е в двора на църквата „Св. Димитър“ в родния си град. В знак на почит към личността на Михаил Такев, фонд „Паметник на Михаил Такев“ в София повече от десетилетие набира средства и през 1936 г. е открит бюст – паметник, който днес е заменен с бюст на Райко Даскалов.

Документите за фонд  №507К: Такев, Михаил (Михаил Такев Юнаков) (1864 –1920) опис №1 са дарени на Държавен архив – Пазарджик през 1972 г. от Люба Георгиева Такева, снаха на М. Такев. През 1994 г  по повод 130-та годишнина от рождението на политика, внукът му  Димитър Такев прави ново дарение на документи от частния архив на дядо си. Във фонд №507К са запазени биографични печатни и изобразителни материали, кореспонденция (писма и телеграми), ръкописи и статии, оригинали и копия, дружески шарж на Райко Алексиев „Михаил Такев в опозиция“, който е сред особено ценните и уникални документи на отдел „Държавен архив“ - Пазарджик.

По повод 160-годишнината от рождението на Такев документи от личния фонд ще бъдат експонирани в две витрини във фоайето на Държавен архив – Пазарджик. Същите могат да бъдат разгледани от гражданите и гостите на Пазарджик всеки работен ден от 9.00 до 17.30 часа през настоящия и следващия месец.

 

Надежда Свиркова - Държавен архив - Пазарджик

 

 

 




Loading...