
120 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ПОЕТА
Никола Фурнаджиев е роден на 27 май 1903 г. в Пазарджик. Първите години от детството си Фурнаджиев прекарва в родния си град. Баща му Йордан Фурнаджиев е техник в околийското инженерство. През 1910 г. той заминава за Германия за да следва 2 годишен курс по строително инженерство. По това време Никола живее с майка си и брат си в Сливен. По-голямата част от детството си и от своето обучение в училище Никола Фурнаджиев прекарва в този град. След приключването на Първата световна война Никола учи две години в гр. Елена, а след това отново в Сливен. Завършва гимназията в Чирпан през 1922 г.
Снимка на Никола Фурнаджиев в кабинета му като заместник |
Никола Фурнаджиев проявява любовта си към литературата още в ученическите си години. За първи път публикува свои стихотворения в сатиричния вестник „К'во да е“. От 1918 година редовно пише на страниците на вестника под псевдонимите „Веселяк“ и „Дядо Лука“. Година по-късно сътрудничи и на списание „Ученическа мисъл“. В спомените на Никола Фурнаджиев за първите му стъпки в литературата, съхранени в личния фонд на писателя в Държавен архив – Пазарджик, четем „Първите ми стихотворения, които пишех като ученик в прогимназията, бяха подражания на Ботев и Вазов - все за хайдути, за битки с турците, за народни страдания, за красотите на Балкана. Като гимназист открих „Епически песни“ и „Сън за щастие“ на Пенчо Славейков с тяхната сърцераздирателност и внушителна мисъл, замайваше ме бурната лирика на Яворов, увличаше ме жизнерадостният Кирил Христов. Непосредствено след Първата световна война, когато бях ученик в гимназията, в ръцете ми бяха стихосбирките на Димчо Дебелянов и Николай Лилиев, излезли от печат през ония години. Когато си купих книгата на Дебелянов от една полутъмна схлупена книжарница в Елена, където бях гимназист, зачетох я още на улицата и стихотворенията живи в нея така ме грабнаха, че забравих всичко наоколо си и се сепнах чак когато пред лицето ми се изправиха конете на един файтон, връхлетял отгоре ми“.
През есента 1922 г. Никола Фурнаджиев се записва да следва медицина в София. Скоро след това сменя специалността си и се записва да учи естествени науки. Отново променя интересите си като избира философията. Завършва през 1930 г. педагогика и философия. Като студент сътрудничи в списанието на Георги Бакалов „Нов път“ заедно с Ангел Каралийчев и Асен Разцветников. За отношенията си с Георги Бакалов Фурнаджиев пише: „Бакалов не беше от ония студени и самоуверени редактори, които смятат своите преценки за окончателни, а четеше ръкописите, особено художествените на своите сътрудници, търсеше мнението им, вслушваше се и ревизираше решенеията си. Вярваше в способностите на хората, поощряваше ги, не мислеше, че всичко може да свърши сам и че направеното от него е най-хубавото. Печатах почти във всяка книжка на списанието стихове, но Бакалов сметна това за недостатъчно. Подтикнат от него започнах да пиша и литературна критика“.
![]() |
![]() |
Снимка на Никола Фурнаджиев (отдясно) с Николай Лилиев (в средата) и Ангел Каралийчев (отляво) София. 1927 г. | Лична карта на Никола Фурнаджиев като учител във Втора софийска девическа гимназия. 27 дек. 1943 г. |
През 1931 г. Никола Фурнаджиев се жени за Надя Костакиева. Заедно със семейството си заминава за Цариград през 1933 г., където е назначен като учител по хуманитарните предмети в българското училище. Завръща се в България през 1937 г. За този период от живота на Никола Фурнаджиев научаваме повече от братовчед му Иван Б. Костурков: „Никола Фурнаджиев се върна от Цариград през 1937 г. и бе назначен в Пазарджик за учител по руски език в Пазарджишката гимназия „Иван С. Аксаков“. Случи се така, че по това време аз бях негов ученик по руски език. Никола остана в Пазарджик само една година, но съм сигурен, че мнозина от неговите ученици си спомнят с удоволствие за него. Като учител той бе скромен и тих. Отнасяше се с редко внимание към учениците и отдаваше всички сили за да ни накара да обикнем руския език“.
След това Фурнаджиев заминава за София и започва работа в Отделението за основно образование към Министерството на народната просвета. По-късно е учител по философия във Втора софийска девическа гимназия. През периода 1945-1949 г. Никола Фурнаджиев е главен редактор на в. „Литературен фронт“. На два пъти е член на Секретариата на Съюза на българските писатели, главен редактор и после завеждащ отдел „Поезия“ в издателство „Български писател“. Член е на съюза на Европейските писатели от 1960 г. От 1961 г. е редактор на списание „Септември“ до 1963 г., когато се пенсионира. Никола Фурнаджиев умира на 26 януари 1968 г. Обявен е посмъртно за почетен гражданин на Пазарджик през 1973 г.
|
Писмо от Генералния секретар на Съюза на европейските писатели Джанкарло Вигорели до Никола Фурнаджиев за приемането му за член на съюза. 9 ноем. 1960 г. |
Документалните материали за личния фонд на Никола Фурнаджиев са предадени в Държавен архив - Пазарджик като дарение от съпругата на поета Надежда Фурнаджиева през 1980 и 1983 г. Систематизирани са в 2 инвентарни описа и 235 архивни единици за периода 1905-1984 г.
По повод 120-годишнината на писателя част от документите от личния фонд ще бъдат експонирани в две витрини във фоайето на Държавен архив – Пазарджик. Същите могат да бъдат разгледани от гражданите и гостите на Пазарджик всеки работен ден от 9.00 до 17.30 часа през следващия месец.
Ивайло Арбалиев
Държавен архив – Пазарджик